Jókai bableves recept öntöttvas edényben
A Jókai bableves egy igazi magyar klasszikus, amely nevét a híres író, Jókai Mór után kapta. Ez az étel nemcsak finom, hanem tápláló is, és tökéletes választás egy hideg téli napon. Az alábbiakban bemutatjuk a Jókai bableves elkészítésének részletes receptjét öntöttvas edényben.
Hozzávalók
- 500 g száraz tarkabab
- 200 g füstölt csülök
- 200 g füstölt kolbász
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 db sárgarépa
- 1 db fehérrépa
- 1 db zeller
- 2 db babérlevél
- 1 evőkanál pirospaprika
- 1 evőkanál liszt (rántáshoz)
- 2 evőkanál olaj vagy zsír (rántáshoz)
- Só és bors ízlés szerint
- Egy csokor friss petrezselyem
- Egy csipet majoránna (opcionális)
Elkészítés
- A száraz tarkababot áztassuk be előző este hideg vízbe. Másnap szűrjük le és tegyük félre.
- A füstölt csülköt mossuk meg, majd tegyük egy nagy öntöttvas edénybe. Öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje, és főzzük közepes lángon kb. 1 órán át.
- Közben a zöldségeket tisztítsuk meg és daraboljuk fel: a sárgarépát és fehérrépát karikákra, a zellert kockákra vágjuk.
- A főtt csülköt vegyük ki az edényből, hagyjuk hűlni, majd vágjuk kisebb darabokra.
- A csülök főzővizébe tegyük bele az áztatott babot, a feldarabolt zöldségeket, a babérlevelet és a fokhagymát. Főzzük kb. 30-40 percig, amíg a bab és a zöldségek megpuhulnak.
- Közben készítsünk rántást: egy serpenyőben hevítsük fel az olajat vagy zsírt, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és pirítsuk üvegesre. Szórjuk rá a lisztet és pirospaprikát, majd keverjük jól össze. Öntsünk hozzá egy kevés vizet vagy levest az edényből és keverjük simára.
- A rántást adjuk hozzá a leveshez, keverjük jól el és főzzük további 10 percig.
- Tegyük vissza az apróra vágott csülköt és a karikákra vágott kolbászt a levesbe. Ízesítsük sóval, borssal és majoránnával (ha használunk).
- Tálalás előtt szórjuk meg friss petrezselyemmel.
Történeti áttekintés
A Jókai bableves nevét Jókai Mór költőről kapta, aki híres volt arról, hogy szerette ezt az ételt. A legenda szerint felesége gyakran készítette neki ezt a tartalmas levest. A Jókai bableves különlegessége abban rejlik, hogy gazdag ízvilágát a füstölt húsoknak köszönheti.
A bab régi idők óta fontos alapanyaga volt a magyar konyhának. Tápláló és könnyen beszerezhető összetevőként gyakran használták levesekhez és egyéb ételekhez.
Az öntöttvas edény használata azért előnyös ennél az ételnél, mert egyenletesen osztja el a hőt, így biztosítva a lassú főzés során kialakuló gazdag ízeket.
Kulturális örökség
A Jókai bableves nemcsak finom és tápláló étel, hanem része is kulturális örökségünknek. Elkészítése ugyan időigényes lehet, de az eredmény minden erőfeszítést megér. Próbáld ki ezt a receptet öntöttvas edényben készítve!