
Szalontüdő - hagyományos magyar étel receptje öntöttvas edényben
A szalontüdő egy tradicionális magyar étel, amelyet főként disznóból készítenek. Ez az étel különleges helyet foglal el a magyar konyhában, mivel nemcsak finom, hanem gazdag történelmi múlttal is rendelkezik. Az alábbiakban bemutatjuk a szalontüdő elkészítésének módját öntöttvas edényben, valamint megismerhetjük az étel eredetét és jelentőségét is.
Hozzávalók
- 1 kg sertéstüdő
- 500 g disznószív
- 2 nagy fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál sertészsír
- 2 evőkanál liszt
- 1 liter húsleves alaplé
- 1 dl ecet
- 3 babérlevél
- 1 teáskanál egész bors
- 1 teáskanál majoránna
- Só ízlés szerint
- Bors ízlés szerint
Elkészítés lépései
- Tüdő és szív előkészítése: A disznótüdőt és a szívet alaposan mossuk meg hideg vízben. Távolítsuk el a felesleges zsíros részeket és hártyákat.
- Főzés: Helyezzük az előkészített tüdőt és szívet egy nagy öntöttvas edénybe, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Adjunk hozzá egy kevés sót, babérlevelet és egész borsot. Forraljuk fel, majd lassú tűzön főzzük kb. 1-1,5 órán át, amíg puhára fő.
- Kihűlés és szeletelés: Amikor a hús megfőtt, vegyük ki az edényből és hagyjuk kihűlni. Ezután szeleteljük vékony csíkokra.
- Pörköltalap készítése: Az öntöttvas edényben melegítsük fel a sertészsírt, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát. Pirítsuk üvegesre.
- Liszttel besűrítés: Szórjuk rá a lisztet a hagymára, majd keverjük össze alaposan. Pirítsuk pár percig, amíg világosbarna lesz.
- Lé hozzáadása: Öntsük hozzá a húsleves alaplét fokozatosan, folyamatos keverés mellett, hogy ne legyen csomós.
- Tüdő és szív visszahelyezése: Tegyük vissza az edénybe a szeletelt tüdőt és szívet. Ízesítsük ecettel, majoránnával, sóval és borssal ízlés szerint.
- Lassú főzés: Lassú tűzön főzzük tovább az egészet kb. fél órán át, hogy az ízek jól összeérjenek.
Amit a szalontüdőről még érdemes tudni
A szalontüdő eredete több évszázadra nyúlik vissza Magyarországon. Eredetileg falusi környezetben készült, ahol minden részét felhasználták a disznónak.
A tüdőt és a szívet gyakran más belsőségekkel együtt használták fel különböző ételekhez. A szalontüdő különösen népszerű volt disznóvágások alkalmával.
Egykoron ez az étel inkább a szerényebb körülmények között élők asztalára került fel gyakrabban, mivel olcsóbb alapanyagokból készült. Manapság azonban már nemcsak vidéken találkozhatunk vele, hanem sok városi háztartásban is elkészítik ezt a finomságot.
A szalontüdő elkészítése türelmet igényel ugyanakkor megéri a fáradozást: gazdag ízeivel és tartalmasságával igazán laktató fogást kínál családunknak vagy vendégeinknek.